Sunucu (Hosting Hizmeti) Nedir? Sunucu Türleri Nelerdir?

Sunucu (Hosting Hizmeti) Nedir? Sunucu Türleri Nelerdir? Görsel

08 Mart 2023

Sunucu yani diğer adıyla hostingler en basit anlamıyla web sitelerinin barınma alanlarıdır. İnternet üzerinden ziyaret ettiğimiz sayfalarda bize sunulan görsel, trafik, yazı, video, müzik gibi verilerin tamamı hostinglerde saklanır.

Hosting hizmeti bu alanda hizmet veren kuruluşlardan satın alınabilir. Sitenin sağlıklı ve verimli çalışması hızlı trafiğe cevap verebilecek iyi bir hostingle sağlanabileceği unutulmamalıdır.

Hosting Türleri Nelerdir?

En çok kullanılan hosting türlerini şöyle sırlayabiliriz;

  • Shared yani paylaşımlı hostingler
  • VPS hostingler
  • Bulut tabanlı Cloud hostingler
  • Fiziksel sunucular Dedicated hostingler
  • Bayi Reseller hostingler
  • Yönetilebilen Managed hostingler

Sunucu türleri kurulmak istenin sitenin durumuna göre değişiklik gösterir. Örneğin bir eticaret kurmayı planlıyorsanız, müşterilerin kişisel verilerinin korunması adına VPS hosting seçimi yerinde bir seçim olacaktır.

Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitelerinin ziyaret edilmesinde etkili olan faktörler sitenin güncel veri içermesinin yanında hızlı ve güvenilir olmasıdır. Bu nedenle hostingin hızlı ve sınırsız veri aktarması aynı zamanda sayfanın SSL sertifikasına sahip olması gerekir.

Web sitesi kurmak için sadece hosting yeterli değildir. Hosting ile birlikte domain yani sitenin ismi olması gerekir. Yine domain işlemleri hosting işlemleri içerinde yürütülebilir.

Hostingde Güvenlik Nedir?

Hosting tüm verilerin saklandığı alan olduğundan veri güvenliği açısından hostingin sorunsuz çalışması gerekir. Hosting temininde güvenli satış noktalarıyla çalışmak bu anlamda son derece önemlidir. Çünkü veriler kaybolduğunda yerine getirilmesi nerdeyse imkansızdır.

Web Sitelerinde Aranan Özellikler Nelerdir?

Bir kişi web sitesine giriş yaptığında kasılma veya donma gibi olumsuz bir durumla karşılaştığında o siteyi hızlı bir şekilde terk eder. Bu nedenle sitenin hızlı trafik sağlaması gerekir. Diğer taraftan sitenin güvenlik sertifikasını sağlamsı google aramalarında siteye avantaj sağlayacaktır.

 

Bizimle İletişime Geçin

Reklam, XML ve SEO işlemlerine uygun alt yapısı ile AKINSOFT e-Ticaret programını 15 gün ücretsiz deneyerek satışlarınızı artırmak için formu hemen doldurabilirsiniz. 

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER