Google’da SSL Sertifikanın Önemi

Google’da SSL Sertifikanın Önemi Görsel

27 Aralık 2021

Son zamanlarda Google, web sitelerin kullanıcıya verdiği güvene dikkat çekmeye başladı. Öyle ki, pek çoğumuz da artık internette araştırma yaparken güvenilir kaynaklara ihtiyaç duyuyoruz. Gerek araştırma yaparken olsun gerekse e-ticaret sitelerini ziyaret ederken olsun kişisel verilerimizin güvenliğini riske atmak istemiyoruz.

Bu nedenle Google yakın bir geçmişte, web sitelerin SSL Sertifikası edinerek HTTPS protokolü kullanması gerektiğini öne sürdü. Google’ın yaptığı bu açıklamadan kısa bir süre sonra SSL Sertifikası’na sahip olan web sitelerin sayısında gözle görülür bir artış oldu. Bu uyarıyı dikkate alan web sitelerin aylık yaptığı satışların arttığı, kullanıcı deneyimlerinden de olumlu dönüşler aldığı görülmüştür.

HTTPS ile HTTP Protokolü Arasındaki Fark

Ziyaret ettiğiniz sitenin URL yapısına dikkat ederseniz eğer ya HTTPS ya da HTTP yazdığını görürsünüz. Eğer bir sitenin güvenlik sertifikası (SSL) varsa bu o sitenin HTTPS protokolüne sahip olduğunu gösterir.  

HTTP protokolüne sahip web siteleri herhangi bir güvenlik duvarı tarafından korunamamaktadır. Verici ile sunucu arasındaki tüm bağlantılar şifresiz gerçekleşir, bu da üçüncü şahıslara açık kapı bırakmak anlamına gelir. Bu durum web sitelerini olası tüm tehditlere karşı açık hale getirirken, aynı zamanda da ziyaretçilerin kişisel verilerini de tehlikeye atmaktadır.

 

HTTPS Protokolüne Sahip Olmanın Avantajları

Güvenlik sertifikası destekli HTTPS protokolüne sahip tüm web siteler kullanıcı dostudur.

  • Site içerisinde bulunan hiçbir veri üçüncü bir kişiyle paylaşılmaz ve bilgiler sunucu ile verici arasında şifrelenir. Bu sayede site dış tehditlere karşı korunurken, ziyaretçilere de güvenli bir alan oluşmaktadır.
  • HTTPS ile web siteniz Google sıralamalarında ve site trafik hacminde artış yaşar, site içerisindeki verileriniz daha hızlı yüklenir.
  • Kullanıcı dostu olan HTTPS ile e-ticaret sitelerinde kullanılan kredi kartı bilgileri, hesap şifreleri gibi kişisel bilgiler saklı tutulur. Kusursuz işlenmiş bu güvenlik sistemi sayesinde kişisel verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılması mümkün değildir.

 

Bize Ulaşın

444 40 80 numaralı irtibat telefonlarımızdan yada iletişim formumuzu doldurarak bizlere her zaman ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

 

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER