Google Analytics Nedir ? Ne işe Yarıyor ?

Google Analytics Nedir ? Ne işe Yarıyor ? Görsel

01 Ekim 2020

Merhaba;

Bu yazımızda sizlere Google analytics nedir? Ne işimize yarıyor? Biz nasıl kullanabiliriz? Soruları üzerine odaklanarak bilgi vermeye çalışacağız. Yazımızın sonunda bu ücretsiz servisten ne fayda sağlayabilirsiniz. Nasıl kurulum yapabilirsiniz.vb sorulara yanıt bulmuş olacaksınız.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics web sitenizin gelişmiş anlamda trafik ölçümünü yapmanıza ve zaman bazlı(iki tarih arası vb.)karşılaştırmalar ile raporlar alabileceğiniz, verileri anlamlı sonuçlara çevirmenize yarayan ücretsiz bir Google servisidir.

Google Analytics’i Neden Kullanmalısınız?
Sizlerin de bildiği gibi, elinizde herhangi bir veri olmadan, SEO stratejilerinizi  sağlıklı bir şekilde oluşturamazsınız. Google Analytics aracı, tam da bu noktada en önemli yardımcılarınızdan biri olacak.

- Bu uygulama ile, web siteniz üzerindeki SEO çalışmalarını takip edebilir, anahtar kelimelerinizin işe yarayıp yaramadığını kolayca analiz edebilirsiniz.
- Eğer, bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız web sitenizin eksik kaldığı noktaları öğrenebilir ve bu alanları geliştirecek çalışmalarda bulunabilirsiniz.
- Web sitenize gelen ziyaretçi sayısını görebilir, hedef kitle analizi yaparak bu analize uygun güncellemeler yapabilirsiniz. 
- Sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde  kalma oranlarını, sitede geçirdikleri ortalama süreleri ve hangi sayfalarda gezindiklerini net bir şekilde görebilirsiniz.

Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?
İlk olarak, Google hesabınızla “https://analytics.google.com/” adresine giriş yaparak  kaydolun butonuna basmalısınız.

İlgili adımları izleyerek tamamladığınız kaydın ardından, sitenize ekleyebilmeniz için tarafınıza bir kod verilecek. Yapmanız gereken kodu, sitenizin etiketleri arasında olacak şekilde sayfalara yerleştirmek.

Unutmamanız gereken konu Google Analytics kodunun tüm sayfalara yerleştirilmesi gerektiği. (Satışın olduğu sayfa, dönüşün gerçekleştiği sayfa gibi vb.) Bütün bu adımları tamamladıktan sonra artık web sitenize giren kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olabilir, onların davranışlarını analiz edebilir, bu davranışlara göre çalışmalar gerçekleştirebilir ve müşteri sadakati oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz kendinize uygun e-ticaret paketlerimizden birini seçerek google analytics uygulamasını web sitenize entegre ederek detaylı ve kapsamlı verilere ulaşabilirsiniz.

Tüm e-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için 444 40 80 numaralı telefonumuz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Ücretsiz Tanıtım

*  Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.

GÖNDER